TurkCoder.TK
» Hakemler İçin Bilgi

Sosyal Medyada Biz}

Hakemler İçin Bilgi

Değerli Biruni Sağlık ve Eğitim Bilimleri Dergisi hakemi,

DergiPark sistemi üzerinden hakemlik süreçleri hakkında hazırlanmış kılavuz mahiyetinde belge için lütfen tıklayınız.

Elinizdeki makaleyi değerlendirmeden ve Editöre tavsiyenizi bildirmeden önce dergimizin “Yayın Kabul Kriterleri” ve “”Yayın ve yazım Kuralları”‘ metnini okuyunuz.

Değerlendirmeniz sonucunda, makale hakkındaki görüşlerinizi Makale Değerlendirme Formu’nda belirtmeniz beklenmektedir. Bu form “Değerlendirme notları” ve “Karar” bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca Ulakbim Tr Dizin kriterleri gereğince; değerlendirmenizde size iletilen Hakem Değerlendirme Raporları’na ek olarak şekil incelemesinin yanısıra, bilimsel değerlendirme yapıldığını gösteren yorum ve önerileriniz olmalıdır (seçimli form, makale üzerinde hakem notları, değerlendirme formunda bilimsel değerlendirme notları vb. gibi) ve tarafımıza iletmeniz beklenmektedir. Bu form yazarlara iletilecektir. Bu formda makale hakkındaki düşüncelerinizi, makalenin kuvvetli ve zayıf yanlarını, düzeltilmesi gereken kısımlarını, vs. serbestçe yazabilirsiniz. İstediğiniz takdirde, metin üzerinde doğrudan yaptığınız düzeltmeleri (Tercihen Değişiklikleri İzle / Track Changes modunda) bir dosya olarak yükleyerek yazarlara iletebilirsiniz. Makalenin yayımlanmaması gerektiğini düşünüyorsanız gerekçelerini açıklamalısınız. Eleştirilerinizde kırıcı bir dil kullanmamaya dikkat ediniz.

Makale Değerlendirme Formu’nda doldurmanız talep edilen bilgiler çift-kör hakemlik politikamız gereğince yazara iletilmektedir (Hakem bilgileri kesinlikle yazarla paylaşılmadığı gibi hakemin editörle yazışmaları da aynı kapsamda olmaktadır).

DergiPark yazılımı kaynaklı olarak, Makale Değerlendirme Formu’na İnternet Explorer veya Microsoft Edge arama motorlarından erişilememektedir. Bu sebeple Google Chrome, Mozilla Firefox vd. arama motorlarını kullanarak bu formu görüntüleyebileceksiniz. 

Yalnızca Editörün görmesini isteyeceğiniz noktaları sistemdeki direkt-mesaj alanından giriniz.

“Tavsiye” bölümünde: Kabul, Red, Hafif Revizyon ve Orta Revizyon şeklindeki şıklardan birini seçmeniz beklenmektedir. Vereceğiniz Hafif veya Orta Revizyon tavsiyesi sonrası, makale yazara gönderilecektir. Yazarın düzeltilmiş versiyonu yeniden değerlendirmeniz için size tekrar sunulacaktır.

Değerlendirme ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa Dergi Editörüyle iletişime geçebilirsiniz.